МО Радмила Шекеринска Интервјуа

ИНТЕРВЈУ НА МИНИСТЕРКА ЗА ОДБРАНА, РАДМИЛА ШЕКЕРИНСКА, за МКД.МК - Очекуваме дека мнозинството граѓани ќе се изјаснат дека сакаат Македонија да биде нормална, стабилна, просперитетна земја, членка на ЕУ и НАТО

ИНТЕРВЈУ НА МИНИСТЕРКА ЗА ОДБРАНА, РАДМИЛА ШЕКЕРИНСКА, за МКД.МК – Очекуваме дека мнозинството граѓани ќе се изјаснат дека сакаат Македонија да биде нормална, стабилна, просперитетна земја, членка на ЕУ и НАТО

Владата очекува во јули да ја добиеме поканата за членство во НАТО, која ја пропуштивме во 2008 година. Со нашите резултати во повеќе области, кои ги изненадија и најголемите оптимисти, се ставивме во ситуација да имаме шанса за НАТО-покана оваа година, вели министерката за одбрана Радмила Шекеринска во интервју за МКД.мк. Што се однесува до […]

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска во Топ Тема на ТВ Телма

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска во Топ Тема на ТВ Телма

Топ Тема на Ваша страна: Радмила Шекеринска, вицепремиер и министер за одбрана, на жешко столче (03.05.2018) На жешко столче во Топ тема на Ваша страна вицепремиерката и министер за одбрана, Радмила Шекеринска. Со какви пораки се враќа од Пентагон и Белата куќа? Колку Македонија е блиску до решение на спорот со името и до покана […]

Министерката за одбрана Радмила Шеќеринска гостинка во Гласот на Америка - Шекеринска: Гласот на Вашингтон е силен во рамки на НАТО

Министерката за одбрана Радмила Шеќеринска гостинка во Гласот на Америка – Шекеринска: Гласот на Вашингтон е силен во рамки на НАТО

02 мај, 2018 Јане Бојаџиевски Министерката за одбрана Радмила Шеќеринска по средбата со секретарот за одбрана Џим Матис беше гостинка во Гласот на Америка и говори за важноста од посетата во САД спроти самитот на НАТО во јули, за можноста за решение за името, но и за зголеменото руско влијание на Балканот.

360˚ Шекеринска во Стејт департментот: Главни теми - името и НАТО

360˚ Шекеринска во Стејт департментот: Главни теми – името и НАТО

Шекеринска: Македонија и САД во цврсто стратешко партнерство

Шекеринска: Македонија и САД во цврсто стратешко партнерство

Вашингтон 27 април 2018 (МИА) – Делегација преводена од вицепремиерката и министер за одбрана Радмила Шекеринска, деновиве е во посета на САД. Во Вашингтон во Атлантскиот совет синоќа учествуваше на дебатата насловено „Членството во НАТО преку призмата на Македонија: Високиот влог во глобалната безбедност и судбината на демократиите на малите земји“. Веднаш по излагањето Шекеринска […]

Интервју на министерката за одбрана Радмила Шекеринска во емисијата „360 степени“ на АЛСАТ-М телевизија

Интервју на министерката за одбрана Радмила Шекеринска во емисијата „360 степени“ на АЛСАТ-М телевизија

Интервју на министерката за одбрана Радмила Шекеринска во емисијата „360 степени“ на АЛСАТ-М телевизија

Интервју на министерката за одбрана Радмила Шекеринска во Ноќно студио на ТВ ТЕЛМА

Интервју на министерката за одбрана Радмила Шекеринска во Ноќно студио на ТВ ТЕЛМА

Интервју на министерката за одбрана Радмила Шекеринска во Ноќно студио на ТВ ТЕЛМА – 23.02.2018 година

Интервју на министерката Шекеринска за Дојче Веле: Македонија е фокусирана на реформите, членството во НАТО и ЕУ се можност за стабилен регион и економски развој

Интервју на министерката Шекеринска за Дојче Веле: Македонија е фокусирана на реформите, членството во НАТО и ЕУ се можност за стабилен регион и економски развој

Со нас е Радмила Шекеринска, македонската министерка за одбрана. Ви благодарам што сте со нас во програмата г-ѓа Шекеринска. Н: Сакам да Ве прашам за спорот околу името на вашата земја. Овој спор трае со децении. Од каде произлегува убеденоста на премиерот дека тој може да се затвори толку брзо во јули. Ш: Велат, „Ништо […]

ИНТЕРВЈУ СО МИНИСТЕРКАТА ЗА ОДБРАНА РАДМИЛА ШЕКЕРИНСКА за магазинот „ШТИТ“

ИНТЕРВЈУ СО МИНИСТЕРКАТА ЗА ОДБРАНА РАДМИЛА ШЕКЕРИНСКА за магазинот „ШТИТ“

Поминаа повеќе од 6 месеци откако сте назначенa за министерка за одбрана на Република Македонија. Со кои проблеми и предизвици се соочивте во тој период, кои беа Вашите првични насоки за подобрување на состојбите во МО и АРМ? Затекнав сериозни проблеми кои требаше да се решаваат веднаш: лоши услови за работа и престој во касарните, […]

Интервју на министерката Шекеринска за Клик Плус на ТВ21

Интервју на министерката Шекеринска за Клик Плус на ТВ21

Погледнете го интервјуто на заменичката на претседателот на Владата на Република Македонија и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска за емисијата Клик Плус на Телевизија 21.